LALISH THEATERLABOR W GDAŃSKU – SPAKTAKL, SPOTKANIE I WARSZTATY 2012


13 kwietnia w Instytucie Kultury Miejskiej obędzie się spotkanie z Nigar Hasib i Shamal Amin z Lalish Theaterlabor. Dwa dni później - 15 kwietnia - w Nowej Synagodze we Wrzeszczu artystka i artysta zaprezentują spektakl „No shadow. Work in Progress". Austriacki teatr przyjeżdża do Gdańska na zaproszenie Projektorni GAK. 

„Z północnej Mezopotamii do Alp" to projekt skierowany przede wszystkim do miłośników teatru alternatywnego. Nigar Hasib i Shamal Amin są założycielami oraz członkami eksperymentalnego teatru Lalish Theaterlabor, który w 2010 roku obchodził 10-lecie swojej działalności. Teatr powstał w Wiedniu, w mieście w którym osiedliła się ta dwójka irańskich artystów, aby z powodzeniem kontynuować swoje poszukiwania teatralne.

Projekt „No shadow", wypracowany i prezentowany przez Lalish Theaterlabor w latach 2006-2010, to efekt badań nad pieśniami jako źródłem". Członkowie teatru poszukują indywidualnych i kulturalnych korzeni ludzkiego głosu, a także próbują stworzyć własny język teatralny. Ten nowy język składa się z sylab, dźwięków i tonów, które pochodzą z różnych kultur. Tę fazę pracy teatru Shamal Amin nazywa „zrywem ku abstrakcyjnej wolności". Nigar Nasib i Shamal Amin próbują zawsze wypełniać pustą przestrzeń dźwiękiem i ruchem. Przestrzeń zawieszoną między „wszędzie i nigdzie" przemieniają w miejsce, w którym dokonuje się rytuał, a czas - gdzieś między „zawsze a nigdzie" - w czas rytualny.

Proces nazwany „pieśni jako źródło" jest też próbą zbliżenia się do tajemnicy „węża", który drzemie w głębi naszego ciała i jest odzwierciedleniem naszych sił cielesnych. Obraz ten staje się widoczny nie poprzez słowa, bo nie jest nośnikiem znaczeń, lecz poprzez samo znaczenie, ponieważ sam jest działaniem. Pieśni i głos to tutaj nie tyle próba zgłębienia dramatycznych działań czy też montażu poszczególnych scen lub ucieleśnienia treści pieśni. Nie śpiewa się również pieśni dopasowane do sytuacji czy ze względu na szczególne okazje.
Pieśni stwarzają akcję, ale akcja nie stanowi leksykalnej interpretacji pieśni. Dlatego też każdej pieśń czy „akcji głosowej" towarzyszy precyzyjna partytura ruchowa.

Projekt „no shadow" był dotąd prezentowany w różnych wersjach podczas wielu festiwali teatralnych i innych wydarzeń kulturalnych.

Lalish Theaterlabor występował m. in. w Kurdystanie, Egipcie, Iraku, Tunezji, Austrii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Polsce, Szwajcarii, Francji, Grecji, Kosowie, Iranie, Japonii i na Ukrainie. W Polsce teatr gościł do tej pory zaledwie jeden raz, bo w 2009 roku we Wrocławiu i w Brzezince podczas obchodów roku Jerzego Grotowskiego. Wizyta na Pomorzu Gdańskim będzie zatem dla wszystkich tych, którzy nie mieli możliwości zobaczenia teatru na Śląsku, okazją do zapoznania się z ich twórczością.

Program:
13 kwietnia 2012
10.00 - 15.00 - Warsztaty teatralne z Lalish Theaterlabor, klub Projektornia GAK, koszt 100 zł
18.00 - Spotkanie z artystami Lalish Theaterlabor, w trakcie którego artystka i artysta opowiedzą dokładniej o założeniach swojej pracy twórczej i wyprowadzce z Kurdystanu do Wiednia, otwarcie wystawy poświęconej działalności teatru - we foyer Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, wstęp wolny
14 kwietnia 2012
10.00 - 15.00 - Warsztaty teatralne z Lalish Theaterlabor, klub Projektornia GAK
15 kwietnia 2012
10.00 - 15.00 - Warsztaty teatralne z Lalish Theaterlabor, klub Projektornia GAK
19.30 - Spektakl „No shadow. Work in progress" - Nowa Synagoga we Wrzeszczu, ul. Partyzantów 7, wstęp wolny - zachęcamy do zakupu cegiełki o wartości 5 zł na rzecz renowacji cmentarza żydowskiego

Organizator: Projektornia GAK
ul. Dworska 29 a
80-506 Gdańsk
projektornia@gak.gda.pl

Partner projektu: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Patronat medialny: trojmiasto.pl, Gazeta Wyborcza, Radio Gdańsk


Biogramy artystów:
Shamal Amin - reżyser, aktor, kierownik poszukiwań Lalish Theaterlabor, twórca i przewodniczący Międzynarodowego Centrum Antropologii Głosu/Teoria i Praktyka w Wiedniu. Studiował na Akademii Teatralnej na Uniwersytecie w Bagdadzie, magister filozofii na wiedzy o teatrze i antropologii społecznej i kulturowej na Uniwersytecie Wiedeńskim. Od 1991 roku mieszka i pracuje w Wiedniu. W 1998 założył wraz z Nigar Hasib Lalish Theaterlabor w Wiedniu, natomiast od 2000 roku teatr posiada swoja własną siedzibę i laboratorium we Wiedniu.

Nigar Hasib - aktorka, kierowniczka artystyczna Lalish Theaterlabor, doktor filozofii na wiedzy o teatrze i i antropologii społecznej i kulturowej na Uniwersytecie Wiedeńskim. Od 1991 roku mieszka i pracuje w Wiedniu. W 1998 założyła wraz z Shamalem Aminem Lalish Theaterlabor w Wiedniu.